Tegul jų atminimas būna gyvas mūsų širdyse.
Jų kovos už laisvę žodžiai tegu skamba mūsų lūpose.
Jų laisvės troškimas tegul įkvepia mus šiandien kurti stiprią, teisingą ir vieningą Lietuvą.
2025 m. gegužės 18 d. partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena – joje užkoduota didžiulė prasmė ir pagarba už laisvę kovojusiems ir dabar ją saugantiems. Šią dieną vyko iškilmingas Skobiškių kautynių 80-mečio minėjimas, skirtas pagerbti žuvusius Lietuvos partizanus ir įprasminti jų kovą už laisvę. Šventinis minėjimas prasidėjo Šakynos senųjų kapinių koplyčioje, menančioje XVIII amžių, aukotomis Šventosiomis Mišiomis. Vėliau pagerbtas partizanų kapas Mikutaičių kaime, kur partizanų atminimą įamžino skulptoriaus Kazio Bimbos sukurtas paminklas. Jaudinančią kalbą, prisimindamas savo žuvusį senelį, pasakė anūkas Darius Ramančionis. Pagrindinis minėjimas vyko istorinėje kautynių vietoje – Skobiškių miške.
Renginyje dalyvavo Seimo nariai, Šiaulių rajono tarybos atstovai, Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjungos Kuršėnų skyriaus nariai, būrys Lauryno Ivinskio gimnazijos IIG klasės gimnazistų.
Renginio metu kalbėjo Seimo nariai Eimantas Kirkutis ir Rima Baškienė, Šiaulių rajono vicemeras Mindaugas Sadauskas. Istoriniais faktais dalijosi Aušros muziejaus muziejininkas-istorikas Jonas Kiriliauskas, apie mūšį, apie propagandą ir apie dabar patiriamus trukdžius partizanų atminties įamžinimo darbams. Istoriko kalba padėjo giliau suprasti to meto įvykių svarbą.
Susirinkusius nustebino ir Skobiškių miško tylą suvirpino ypatinga akimirka – iš tankmės pasirodę partizanais apsirengę vyrai (Klaipėdos istorijos rekonstrukcijos klubas).Šis vaizdas sukūrė galingą, puikų emocinį ryšį su praeitimi.
Skambėjo partizanų dainos, kanklių garsais širdis virpino Diana Matinaitienė. Renginio vedėjas ir viso minėjimo balsas – Zenonas Gestautas – profesionaliai vedė susirinkusius per šviesos ir atminimo kelią.
Didelės pagarbos ženklu tapo Lietuvos partizanų atminimui skirtos salvės, kurias iššovė Lietuvos šaulių sąjungos 6-osios rinktinės šauliai.
Tai buvo istorijos ir pilietiškumo pamoka netradicinėje aplinkoje, kuri leido mokiniams pasijusti gyvosios istorijos liudininkais, ugdytis patriotinius jausmus.
Mokytoja Violeta Laurutienė