Tarptautinė konferencija „Europos vertybių puoselėjimas šiandienos gyvenime ir mokykloje“

Gegužės 6–7 dienomis Vokietijos Veimaro mieste vyko programos „Erasmus+“ konferencija „Europos vertybių puoselėjimas šiandienos gyvenime ir mokykloje“. Joje Lietuvai atstovavo Šiaulių r. Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos anglų kalbos mokytoja Staselė Riškienė ir Vilniaus privačios „Saulės“ gimnazijos anglų kalbos mokytojas Ignas Žilinskas.

Europos šalis vienija bendros vertybės, užtikrinančios visuomenės toleranciją, teisingumą, vienybę ir lygybę. Demokratija yra Europos Sąjungos esmė, tačiau ji nuolat patiria grėsmių. Dezinformacija, visuomenės susiskaldymas ir geopolitinė įtampa kelia iššūkių demokratinių sistemų vientisumui. Šiandien ypač svarbu spręsti šiuos iššūkius jau mokykloje ir ugdyti aktyvius piliečius, gebančius orientuotis sudėtingame šiuolaikiniame pasaulyje.

Pagrindinis konferencijos tikslas buvo suteikti mokytojams žinių ir praktinių įrankių, kurie padėtų taikyti demokratinius principus, ugdyti informacinį raštingumą, istorinį sąmoningumą bei kritinį mąstymą ir padėtų mokytojams bei mokiniams pasiruošti prasmingam dalyvavimui demokratiniuose procesuose. Tarptautiniai mokinių bei mokytojų mainai ir bendradarbiavimo projektai, ypač remiami programų „Erasmus+“ bei „eTwinning“ – geriausia priemonė aktyviam įsitraukimui ir Europos vertybių puoselėjimui.

Konferenciją atidaręs Vokietijos Švietimo mainų tarnybos vadovas Gernotas Stiwitz pabrėžė, kad galimybė dalyvauti tarptautinio bendradarbiavimo projektuose turi būti suteikta kiekvienam Europos mokiniui. Tą patį akcentavo ir konferencijos uždarymo dieną pranešimą skaičiusi Vokietijos Federalinės mokinių konferencijos generalinio sekretoriaus pavaduotoja Maja Zaubitzer pabrėždama, kad tai turi tapti kiekvieno mokinio teise, nes tik tiesiogiai patirdami šiuolaikinio pasaulio iššūkius mokiniai gali jį suprasti: „Ne sėdėdami mokyklos suole, bet vakarieniaudami su mus priėmusia šeima Slovėnijoje, Portugalijoje ar net Pietų Afrikoje, galime patirti, kaip viskas vyksta iš tikrųjų“.

Renginio metu vyko ne tik praktiniai užsiėmimai ir projektų pristatymai, bet ir aktyvi partnerių paieška būsimiems tarptautinio bendradarbiavimo projektams. Buvo sukurta speciali erdvė, kurioje konferencijos dalyviai galėjo skelbti savo projektų idėjas ir čia pat užmegzti kontaktus su panašaus profilio mokyklomis, aptarti mokinių poreikius bei betarpiškai dalintis patirtimi su kolegomis iš 22 Europos šalių.

Be to, renginio dalyviams buvo suteikta galimybė susipažinti su turtinga Veimaro kultūrine bei istorine aplinka, aplankyti Buchenvaldo koncentracijos stovyklos memorialą ir įsigilinti į prieštaringų istorinių bei dabarties aktualijų kontekstą. Muzikiniai intarpai ir dainavimo užsiėmimai taip pat prisidėjo prie bendrystės atmosferos kūrimo ir geresnio tarpusavio supratimo.

Įgyta patirtis bei žinios ir užmegzti kontaktai tikrai padės konferencijos dalyviams stiprinti tarptautinius ryšius savo ugdymo įstaigose, kurti naujus projektus ir įtraukti kuo daugiau mokinių į tarptautinio bendradarbiavimo veiklas bei aktyviai puoslėti europines vertybes.

Mokytoja Staselė Riškienė